Zrenjanin- Ministarka zaštite životne sredine Sara Pavkov obišla je danas u pratnji gradonačelnika Sime Salapure, pomoćnice Stojanke Cice Vučković i njihovih saradnika, kao i predstavnika izvođača radova – inženjera i menadžera, radove na izgradnji glavnog odvodnog kolektora otpadnih voda sa pratećim objektima.
Oni su najpre obišli lokaciju u Pančevačkoj ulici gde se izvode radovi na postavljanju cevovoda širokog prečnika, a zatim i potez u industrijskoj zoni “Jugoistok”, iza NIS-ove benzinske pumpe, gde se gradi glavna crpna stanica i gde se trenutno izvode radovi na retenzionim bazenima i izgradnji samog objekta.
Gradonačelnik Salapura je ukazao da je reč o radovima na izgradnji dela budućeg sistema za prečišćavanje otpadnih voda na teritoriji grada Zrenjanina.
– Drago mi je što baš danas, kada se obeležava Dan rada, možemo videti da gradilišta rade, da gradilišta žive i da se radi na poboljšanju ekoloških uslova kad je u pitanju grad Zrenjanin. Ova investicija doneće rešavanje višedecenijskog problema na teritoriji grada Zrenjanina, a to je zagađenje reke Begej i naravno, to posledično povlači i bolji život svih Zrenjaninaca – rekao je gradonačelnik.
Zahvalio je Ministarstvu zaštite životne sredine i Vladi Republike Srbije koji su prepoznali ovaj projekat kao kapitalan i jedan od veoma važnih ekoloških projekata na teritoriji grada Zrenjanina.
– Podsetiću da vrlo brzo očekujemo i rešavanje višedecenijskog problema sa pijaćom vodom, rešavamo problem otpadnih voda, a takođe u toku je i rešavanje problema sa nesanitarnom deponijom, odnosno gradskom deponijom, gde su radovi u toku. Očekujem do 2028. godine da sve ove tri velike kapitalne investicije budu rešene i da ekološki standard na teritoriji našeg grada podignemo na najviši nivo – rekao je gradonačelnik Salapura.
Ministarka Pavkov zahvalila je gradonačelniku Salapuri koji, kako je navela, sa svojim timom ulaže sve napore kako bi Zrenjanin vrlo brzo bio jedan od najzelenijih gradova na čitavoj teritoriji naše Republike.
– Kolektor je veoma važan za građane Zrenjanina, obuhvata potez od 1,75 kilometara i zaštitiće dalje zagađenje kako Aleksandrovačkog kanala, tako kao što smo čuli i reke Begej, a i preduslov je za funkcionisanje jednog zaokruženog sistema kada bude postrojenje za prečišćavanje otpadnih voda bilo izgrađeno. Nadamo se da će i to biti u budućnosti vrlo skoro realizovano. Na taj način otpadne vode će imati potpuno održiv sistem, zagađenje će biti eliminisano što se tiče svih otpadnih voda koje su na neadekvatan način odlazile u recipijent, na ovaj način ćemo to u potpunosti sprečiti, i kao što smo čuli od gradonačelnika pored problematike koja se odnosi na otpadne vode, Zrenjanin je u prethodnom periodu intenzivno radio na realizaciji projekata koji se tiču smanjenja aerozagađenja – kazala je ona.
Ministarka Pavkov je ukazala da se u prethodnom periodu radilo i na ozelenjavanju i pošumljavanju leve i desne obale Begeja i gradskih parkova, kao i na zameni individualnih ložišta.
– Samo za pošumljavanje smo izdvojili preko 15 miliona dinara iz Ministarstva zaštite životne sredine. Gradonačelnik je pomenuo i treću okosnicu ekoloških problema, a to je sistem upravljanja otpadom. Ministarstvo zaštite životne sredine je uložilo značajna sredstva kako bi se sanirala nesanitarna deponija u delu Zrenjanina „Jugoistok 2“ koji je faktički deo grada na samoj saobraćajnici, a bilo je ruglo do skoro i nastavlja se u daljim realizacijama ključnih koraka kako bi se dodatno unapredio sistem upravljanja otpadom. Još jedna značajna stvar koja mislim da će za Zrenjanin biti važna kako bi se podesili kapaciteti ekoloških projekata to je početak jednog strateški važnog projekta u okviru GEF-a i Ministarstva zaštite životne sredine gde će Zrenjanin dobiti strateški okvir kako bi mogao u budućnosti da implementira energetski efikasnu komunalnu infrastrukturu, koja će da bude niskougljenična i koja će Zrenjanin da napravi mestom koje je otpornije na klimatske promene – kazala je ona i zahvalila izvođaču radova i nadzoru koji, kako je navela, po utvrđenoj dinamici realizuje radove.
– Kao što je to gradonačelnik rekao, a možemo i da se uverimo, oni rade i danas, 2. maja, na drugi dan praznovanja Međunarodnog praznika rada, i na neki način pozitivno smo iznenađeni zato što ćemo, sigurna sam, po definisanoj dinamici sledeće godine na jesen imati realizovan projekat izgradnje i završetka kolektora – navela je još ministarka Pavkov.
Ukazala je da će Ministarstvo zaštite životne sredine i dalje podržavati ekološke projekte u našem gradu.
Radovi na izgradnji glavnog odvodnog kolektora otpadnih voda sa pratećim objektima, uporedo se odvijaju na nekoliko lokacija, na potezu od Aleksandrovačkog kanala u Pančevačkoj ulici do glavne crpne stanice i lokacije budućeg centralnog prečistača otpadnih voda. Izgradnju finansira Ministarstvo za zaštitu životne sredine Srbije, iz kreditnog zajma Banke za razvoj saveta Evrope. Vrednost investicije je 1,2 milijarde dinara bez PDV.
Izgradnja primarnog prečistača otpadnih voda (PPOV) najznačajniji je ekološki projekat koji se realizuje u Zrenjaninu, a ta investicija rezultat je međudržavnog sporazuma između Republike Srbije i Ujedinjenih Arapskih Emirata. Projekat u potpunosti finansira, razvija i njim upravljala kompanija “Metito”, kroz svoju lokalnu platformu, preduzeće „Begej Water“.
Radove izvodi preduzeće “DOT NETWORKS” iz Beograda.
Izvor: Grad Zrenjanin