Omladinski mešoviti hor muzičke škole „Josif Marinković“ iz Zrenjanina koji je poznat našim sugrađanima po prošlogodišnjoj akciji i odlasku hora na takmičenje u Firencu, pridružio se akciji #OstaniKodKuće.

Mladi pevači našeg omladinskog hora su navikli da se druže i da većinu vremena provode sa svojim vršnjacima u školi ili drugim aktivnostima. Pošto su sada u mogućnosti jedino da se druže onlajn, poželeli su da nastave da pevaju, pa su uz pomoć mobilnih telefona snimili svako svoju horsku deonicu i ponovo su zapevali zajedno na malo drugačiji način.

Ukupno na snimku učestvuje 41 horski pevač, 30 pevača iz hora Josif Marinković i 11 omladinskih pevača koji pevaju u drugim horovima a koji su dragi gosti zrenjaninskih horista u ovom projektu.

Snimak pogledajte OVDE

Na ovaj projekat ponosna je i direktorka muzičke škole Danijela Radaković Derikrava.

“U specifičnoj situaciji u kojoj se nalazimo danas , svako od nas bilo da su to naši učenici ili zaposleni, bori se da pronadje neki izvor za dobro raspoloženje, inspiraciju, kao i podsticaj da bude radan. Muzika je bogatstvo koja u ovakvim situacijama ulepšava svakodnevnicu i skreće pažnju sa svega onoga što nam u ovim danima nedostaje. Mi koji se muzikom bavimo pokušavamo da odemo korak napred koristeći nove tehnologije i platforme što mnogi nastavnici i uspevaju. Primer dobre prakse koja privlači posebnu pažnju je snimak hora naše škole i njihovih gostiju, koji je zahvaljujući posvećenosti profesorke Zorice Kozlovački i profesora Adnana Bulića realizovan. Učenici su sa svojim profesorima uspeli da sprovedu da u izolaciji snime zajednički nastup. Medju prvim smo školama, koje su uspele da zabeleže ovakav nastup, zbog čega sam veoma ponosna na svoje kolege i učenike”, rekla je direktorka.

A kako su došli na ovu ideju objasnila nam je njihov dirigent Zorica Kozlovački.

„Naš hor već dve godine učestvuje na „Festivalu omladinskih horova“ čiji je organizator Srpska Horska asocijacija. Na festivalu se uvek okupi veliki broj horova i mladih pevača i osim dragocenog pevačkog iskustva koje steknu oni se fantastično druže kroz zajedničko pevanje i horsku muziku. To nas je podstaklo da ih u ovo vreme „distanciranja“ pozovemo da budu gosti našeg hora i da se družimo i na ovaj način. Presrećni smo što su se odazvali našem pozivu i što pevaju zajedno sa nama i predstavljaju svoj hor. U uvodnoj reči otvaranja Omladinskog horskog festivala u Novom Sadu 2019. godine predsednica Asocijacije, Tamara Petijević, istakla je zašto je važno da se mladi ljudi druže kroz horsko pevanje rekavši: „Nijedna čovekova aktivnost ne može da ujedini toliko različitih ljudi da zajedničkim delovanjem stvore sklad od nesklada, kao što to može horsko pevanje. Iako za to još uvek nema potvrđenih rezultata naučnih istraživanja, čini mi se da upravo horsko pevanje može da nadoknadi ono što je u društvu već izgubljeno.”
Izborom kompozicije želeli smo da skrenemo pažnju na 22. april “Dan planete zemlje”, koji se obeležava širom sveta od 1970 već 50 godina. Na snimku pevamo jednostavnu ali prelepu šestoglasnu kompoziciju “Evening Rise” koju je aranžirao Meinhard Ansohn. “Veče je, mirno sve, sunce na počinak putuje… Majka zemlja budi me… Ritam mora srce osluškuje…” Pesma potiče od američkih starosedelaca, indijanaca, koji su živeli potpuno u skladu sa prirodom, poštujući njene zakone. Usled pandemije, zatvoreni u svojim kućama postajemo svesni koliko nam znači priroda, običan sunčan dan, reka i jos više koliko treba da čuvamo ovu planetu koja nam daje život. Tokom izolacije stanovništva širom sveta, svedoci smo kako se naša planeta i njeni resursi iznenada regenerisu pa je vreme da razmišljamo o promenama svojih loših navika koje zagađuju, ruše i uništavaju prirodu. Moramo razviti brižan odnos prema prirodi, naučiti da cenimo, negujemo i čuvamo njen sklad. Lepota u harmoniji horskih glasova i harmoniji sa prirodom naša je poruka!
Izuzetno važan deo projekta, montažu snimaka, vrhunski kreativno i profesionalno je uradio moj kolega Adnan Bulić sa odseka za dizajn zvuka, muzičke škole Josif Marinković iz Zrenjanina“, rekla je Zorica Kozlovački.

Horski pevači – gosti
1. Natalija Njegušić – II sopran, „Devojački hor“ Umetničke škole Stevan Stojanović Mokranjac, Negotin
2. Nataša Nikolić – I alt, Omladinski hor – Centar za kulturu i umetnost Aleksinac
3. Sabina Nađ (Szabina Nagy) – I sopran, Pevački ansambl Farkaš Ferenc – Velika Kanjiža
4. Irina Arsenijević – sopran II, Hor muzičke škole Stankovič, Beograd
5. Ivona Damjanović – II sopran, Somborsko pevačko društvo, Sombor
6. Lena Brkljačić – II alt, Hor srednje muzičke škole Isidor Bajić, Novi Sad
7. Relja Jocić – tenor, Hor gimnazije Svetozar Marković, Novi Sad
8. Miloš Zarić – bas, Hor gimnazije Svetozar Marković, Novi Sad
9. Aleksa Ivanović – bas, Hor gimnazije Jovan Jovanović Zmaj, Novi Sad
10. Filip Živanov – bas, Veliki hor gimnazije Ditrih Bonoefer, Epelhajm, Nemačka
11. Vladimir Jakšić – bas Kikindsko pevačko društvo Kornelije Stanković, Kikinda

Horski pevači Omladinskog hora muzičke škole Josif Marinković iz Zrenjanina
Sopran I: Lara Malenić, Blanka Hajnal
Sopran II: Gabriela Svetlik, Milica Buter, Teodora Medić, Jovana Babić
Alt I: Milica Mićević, Ana Milisavljević, Ema Macko, Teodora Miškeljin, Aleksandra Stojšin, Isidora Prodanović
Alt II. Marija Aleksić, Dejana Todorović, Ivana Sakač, Irina Torde, Katarina Goršćak, Ružica Sekulin, Anđela Ralbovski, Jovana Petrić
Tenor: Laslo Kočiš, Đorđe Damjan, Nikola Stojković
Bas: Uroš Derikrava, Vladimir Abelovski, Uroš Silaški, Vuk Mijatić, Rastko Marinković, Martin Tornjoš, Vladimir Gabriel Lovas
Dirigent: Zorica Kozlovački

 

O horu:
Hor srednje muzičke škole „Josif Marinković“ postoji od 1961. godine kada je i osnovana srednja muzička škola u Zrenjaninu. Od tada su ga vodili muzički pedagozi koji su radili u školi od kojih je svakako najznačajniji Maestro Slobodan Bursać. Zorica Kozlovački se sa puno entuzijaza, pažnje i ambicija posvetila ovom ansamblu od 2005. godine. Pokazalo se da su uspešan tim jer su u proteklih 14 godina učestvovali nebrojeno puta na kulturnim manifestacijama grada i škole, na ukupno 35 horskih takmičenja, festivala i projekata sa kojih su doneli 42 nagrade, od kojih su posebno ponosni na 28 zlatnih i 3 specijalne nagrade. Dobitnici su i nagrade „Talenti 2013“ koju dodeljuje Pokrajinski sekretarijat za sport i omladinu za postignute vrhunske rezultate u zemlji i inostranstvu i „Nagrade grada Zrenjanina za 2019. godinu. Predstavljali su našu zemlju na poznatim i tradicionalnim horskim takmičenjima širom Europe: Italija, Belgija, Slovačka, Rumunija, Makedonija, Austrija…. U ove uspehe utkali su delić svog srca, duše, želje i rada. Motivisani su da i dalje istraju u njihovoj misiji popularizacije horske muzike i doprinesu svojim kvalitetom bogatoj horskoj tradiciji našeg grada.