Drugi protestni skup pod nazivom „Zrenjanin protiv nasilja“, na kojem je učestvovalo više od hiljadu ljudi, održan je danas u našem gradu.

Na čelu kolone nosili su trasparent sa natpisom „Zrenjanin protiv nasilja“

Pred sam početak protestne šetnje prisutnima se obratila Senka  Jankov profesorica sociologije.

„Evo nas još jednom u koloni u šetnji, još jednom opet – na ulici. A već smo se našetali- poslednjih
dvadesetak godina – našetali smo se. Uvek i iznova sa jednom istom idejom. Od kada društvo postoji, a pogotovo uređeno društvo – ono se temelji na
bazičnim vrednostima koje predstavljaju njegove ideale i putokaze – otvorenost, pristojnost, moralnost, empatija, savesnost, solidarnost, jednakost, tolerancija, odgovornost. Ovo je podsetnik, uputstvo, pravac za svakog od nas bez obzira koji položaj ili status imali. Međutim naše društvo i naša država se, nažalost, odavno ne temelje na ovim vrednostima nasilje, verbalno, fizičko, seksualno, ekonomsko, bahatost,
nemoral svake vrste, ksenofobija, ekstremizam, nacionalizam, korupcija svake pore društva i vrhunska neodgovornost. I ovo nije prva šetnja protiv ovakvog korova
bilo ih je i previše, ali 3. i 4. maja život u Srbiji je stao, 3. i 4. maja pucano je u samo srce ljudskosti i dobrote još uvek preostale u Srbiji. I onda smo videli, svi mi obični građani, bez obzira ko smo i šta radimo – videli
smo pokretanje monstruozne mašinerije laži, izbegavanja, sipnovanja i manipulacije, videli smo bezočno ubeđivanje da sistem funkcioniše, da se ništa nije moglo sprečiti i da niko nije ni kriv ni odgovoran. Godine trovanja mentalnog prostora Srbije preko najopskurnije forme televizije, kao što su rijalitiji, beskrajna vređanja i najogavniji politički rečnik u
predstavničkom domu svih građana, laži i manipulacije sa nacionalnih frekvencija
koje kreiraju paralelnu stvarnost. Svo zlo političke gramzivosti koje kulminira u
najcrnjem i najtužnijem trenutku našeg društva
društva za svakog, Ova šetnja svaka naredna. Ovo je bitka za samu dušu našeg roditelja čiji je život završen maja, za svako dete koje je izgubilo majku u
femicidu počinjenim vatrenim oružjem, za svakog radnika koji
pre odlaska na posao oblači pelene. Ovo je bitka za nas, jer mi želimo da berujemo da je ovo
i zemlja za nas i zemlja za svu našu decu“, rekla je

Zrenjaninci su se okupili u parku kod gradskog jezera odakle su krenuli u mirnu šetnju pored Gradske kuće, zatim magistralom do nadvožnjaka prema  Novom Sadu, zahtevajući odgovornost nadležnih za rastuće nasilje u našoj zemlji.