Politika- 27. godina naši ljudi iz POKSa žele da nam se grad zove Petrovgrad, prvu inicijativu pokrenuli smo 1990. i od tada je nismo prekidali. Sve to vreme tražili smo podršku, imali stotinu uličnih akcija, delili flajere našim sugrađanima. Naša inicijativa “ Vreme je za Petrovgrad “ i danas traje. I kada danas kao začetnici promena, vidimo da je ta podrška sve veća, da razna udruženja žele da učestvuju ispravci ove velike nepravde, zaista nam je drago da je naša inicijativa prihvaćena.


Grad ima gorućih problema, i treba ih rešavati po hitnom postupku, ali svi ovi problemi ne isključiju jedni druge. Na predlog dr. Toše Rajića 29. 09 1934. gradska skupština je jednoglasno promenila ime gradu u Petrovgrad. Zašto baš Petrovgrad? Zato što hiljade naših predaka nije htelo da ratuje protiv svoje braće sa druge strane Dunava iako je kazna za dezerterstvo bila smrt i konfiskacija imovine ostatku porodice. Čak se i 200 naših sugrađana prijavilo u dobrovoljce i otišlo na Dobrudžu, a 79 na Solunski front. Na usnama naših predaka ginulo se za jednu ideju i jedno ime, za ujedinjenje sa Srbijom i za kralja Petra Karađorđevića. Naši preci traže od kralja Petra da pošalje vojsku da ih oslobodi od habzburškog jarma. Kralj šalje brigadira Ristića koji oslobađa grad bez kapi prolivene krvi 17. 11. 1918. Vekovni san je ispunjen i kralj Petar dobija spomenik u centru grada 1926. Ulaskom nacista u grad 1941. srušen je spomenik, a Petrovgrad je postao Bečkerek. Interesantno je da su oba pokreta otpora i JVuO i partizani bili za Petrovgrad. Žarko Zrenjanin je formirao Petrovgradski partizanski odred. Sovjetska Crvena armija oslobađa grad 2.10.1944. a grad je opet postao Petrovgrad. Tito 1946. mnogim gradovima menja ime pa tako i Petrovgrad postaje Zrenjanin. Padom komunizma svi jugoslovenski ali i evropski gradovi oslobađaju se ideoloških imena i vraćaju stara imena. Jedan jedini grad zadržao je ideološko ime to je naš grad. Da li ćemo se vratiti našim korenima i ponovo poneti časno ime Petrovgrad ili ćemo zadržati prezime čoveka koji nije rođen u našem gradu, nije živeo u našem gradu, nije oslobodio naš grad niti ga ičim drugim zadužio? Izbor je lak, Petrovgrad!